Kurier Polski

INFORMATOR POLONIJNY

Ile wydaje Prezydent Duda?

Oto wydatki Kancelarii Prezydenta

26.06.2018

210 milionów złotych – takim budżetem dysponuje Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy. Stąd ten uśmiech...

Na co Kancelaria Prezydenta wydaje pieniądze?

 

Ekipa Andrzeja Dudy w ciągu pierwszych pięciu miesięcy (od stycznia do maja) wydała ponad pół miliona złotych. Na różne zlecenia poszło dokładnie 577 tys. zł.

W styczniu kancelaria zleciła przygotowanie kampanii dotyczącej referendum konstytucyjnego. 5,8 tys. zł za to zadanie miała dostać Daria Szurpicka, jedna z założycielek szczecińskiej Frakcji Młodych Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Z kolei na analizę akt sądowych dotyczących ułaskawień więźniów wydano 36 tys. zł. Za te pieniądze Teresa Prażanowska Del-Vacchio zajmowała się aktami sądowymi przez pół roku. Za każdy miesiąc otrzymywała więc 6 tys. zł. Umowa się już skończyła. W ostatnich miesiącach prezydent Duda wydał również 4 tys. zł na obsługę systemu oświetleniowego na Pałacu Prezydenckim.

 

Sporą sumę zainwestowano również w przygotowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Umowy opiewają na kwotę 10 tys. zł. KPRP nie informuje jednak, kto otrzymał zlecenia. Zamiast tego w rejestrze jest wpis, że była to "osoba fizyczna".

 

W związku z rocznicą są jeszcze dwie inne umowy, ale na wyraźnie większe kwoty. I tym razem nie wiadomo, kto otrzymał zlecenie. Wiadomo jednak, że za obsługę księgi "100 Rocznica Odzyskania Niepodległości" zleceniobiorcy brali od 27 do 29 tys. zł. Najmniej Andrzej Duda wydał na tłumaczenie – dwie umowy opiewają na zaledwie 600 zł. Było to tłumaczenie z języka niemieckiego.

Kancelaria zleciła również przygotowywanie prasówki. Cena? 21 tys. złotych dla studentki filologii polskiej oraz filozofii na Uniwersytecie Warszawskim - Aleksandry Wicik. Na czym polega jej praca? Śledzi ona media społecznościowe w celu wyszukiwania wzmianek o prezydencie do połowy roku.

© Copyright 2010 - 2018 Kurier Polski

ISSN 2046536