Kurier Polski

INFORMATOR POLONIJNY

Wypoczywaj z głową,

czyli jak zostać ekoturystą!

25.06.2018

Ekoturystyka to pojęcie, które nie odnosi się do ekonomicznych wersji wycieczek, ale obejmuje zachowanie turystów, które jest zgodne z zasadami ekologicznych postaw. A więc, jak zostać ekoturystą i o czym warto pamiętać decydując się na tego typu postawy?

Zasady proekologicznych postaw obejmują także turystykę. To dzięki ekoturystyce możemy nie tylko spędzić czas w wyjątkowy sposób, ale przede wszystkim zadbać o potrzeby środowiska naturalnego. Na szczęście, coraz częściej kładzie się nacisk na zachowanie naturalnych walorów środowiska, dzięki czemu świadomość ekologicznych postaw staje się normą, nie tylko podczas wakacyjnych podróży. A czym jest ekoturystyka?

 

Ekoturystyka – czyli szanując przyrodę

 

Ekoturystyka, to już nie tylko trend, ale również norma w zachowaniu turystów i postawach wobec środowiska naturalnego. Dzięki temu możemy zadbać o środowisko naturalne i przy okazji wspaniale odpocząć na łonie natury. Jednak bycie eko zaczyna się od zmiany mentalności i postrzegania środowiska przez typowego turystę. Akweny wodne, rezerwaty przyrody, lasy, pola i łąki nie mogą być traktowane w sposób egoistyczny, czyli taki, że turysta będzie dążył do maksymalnego skorzystania z walorów środowiska, nie dbając przy tym o jego potrzeby. Niestety, nadal podczas wędrówek leśnych często natykamy się na góry śmieci pozostawione przez osoby niedbające o środowisko. Warto zacząć wprowadzać zmiany w naszym życiu, co pomoże naszej planecie i środowisku.

 

Wakacyjny wypoczynek z naturą, czyli dokąd pojechać?

 

Jeżeli planujemy wakacyjny wypoczynek w otoczeniu przyrody, nie zapominajmy o miejscach, które zachwycają swoją fauną i florą. Wśród nich warto wymienić liczne jeziora, morza, góry i lasy, jak również obiekty nieskażone ludzką cywilizacją, np. rezerwaty przyrody. Jeśli budżet nie pozwala na dalekie wyjazdy w góry, zwiedzanie najbliższej okolicy może również skutkować odkryciem niesamowitych miejsc zachęcających do odpoczynku. Dlatego, jeżeli już zdecydowaliśmy o celu naszej podróży, to teraz warto pamiętać o zastosowaniu zasad związanych z byciem ekoturystą.

 

Jak zostać ekoturystą?

 

Bycie ekoturystą to powód do dumy. Wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek, dzięki którym dbanie o środowisko stanie się łatwiejsze, np. zmiana środka komunikacji. Zamiast podróży samochodem można wybrać pociąg lub rower, jeśli są to mniejsze odległości. Jeśli w podróż zabieramy posiłek, warto zamiast opakowań przeznaczonych do jednorazowego użytku skorzystać z tych, które można użyć wielokrotnie.

Wybór lokalnych punktów gastronomicznych, zamiast sieciowych restauracji, czy też odwiedzanie regionalnych muzeów i innych miejsc, w których możemy poznać historię miejsca, w którym się znajdujemy, są także eko. A jeżeli preferujemy aktywny wypoczynek, to należy pamiętać o prawidłowym zachowaniu, np. w lesie! Dzięki temu możemy okazać szacunek wobec fauny i flory, a także dać innym wzór do naśladowania.

 

Ekoturystyka jest doskonałym pomysłem, kiedy chcemy zaplanować wakacyjny odpoczynek od miejskiego zgiełku. Jednakże, zanim zdecydujemy się na taką formę odpoczynku, warto poznać i wdrożyć zasady zachowania i postaw wobec naturalnego środowiska. A dzięki temu możemy przeżyć wspaniałe chwile w otoczeniu natury!

© Copyright 2010 - 2018 Kurier Polski

ISSN 2046536