Kurier Polski

INFORMATOR POLONIJNY

Interpretacje podatkowe nie dla drobnych przedsiębiorców

Rząd wprowadza zaporową opłatę

25.06.2018

2000,00 zł zamiast 40,00 zł opłaty za wydanie interpretacji podatkowej wprowadza nowa Ordynacja podatkowa, która według resortu finansów ma dać podatnikom "poczucie bezpieczeństwa i pewności". Dla drobnych przedsiębiorców to w praktyce kwota zaporowa.

 

Jak pisze Puls Biznesu, prace w Ministerstwie Finansów nad nową Ordynacją podatkową ruszyły jeszcze za czasów Ewy Kopacz, a jednym z celów tych zmian miało być zwiększenie ochrony podatników wobec organów skarbowych. "Intencje rozmijają się jednak z zapisami projektu" - pisze gazeta.

Przedstawiony przez resort Teresy Czerwińskiej projekt nowej Ordynacji podatkowej drastycznie, bo z 40,00 zł do 2000,00 zł, podnosi opłatę za wydanie interpretacji podatkowej. Wprawdzie ma to dotyczyć tylko sytuacji, gdy chodzi o "skomplikowany stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe", ale eksperci wskazują, że każdy wniosek podatnika może być tak zakwalifikowany. Decyzja będzie należeć do urzędnika.

- Przecież firmy występują zawsze o interpretacje w skomplikowanych sprawach, a nie w prostych - mówi Michał Borowski, ekspert podatkowy Business Centre Club.

- To nie przedsiębiorcy są winni, że polski system podatkowy jest tak bardzo niejasny, że trzeba występować o interpretacje przepisów. Dlaczego więc to na nich przerzuca się koszty takiego stanu rzeczy? - pyta Łukasz Czucharski, ekspert podatkowy Pracodawców RP. - Odnoszę wrażenie, że MF chce w ten sposób odstraszyć firmy od składania wniosków o interpretacje podatkowe - dodaje.

Czucharski podkreśla, że z nową opłatą poradzą sobie wielkie korporacje i duże firmy, ale nie będzie na nią stać mikroprzedsiębiorców, którym nowa ordynacja miała pomagać. - Ten pomysł zabija de facto instytucję interpretacji podatkowych - mówi z kolei Michał Borowski.

Resort finansów zapewnia, że nowa ordynacja to "zupełnie nowe podejście w relacji urząd-podatnik". Organy podatkowe mają przestawić się na "niewładcze formy działania", czyli zamiast stosować wezwania i decyzje, mają "wspierać podatników w realizowaniu obowiązków podatkowych".

Tymczasem wiele zapisów nowej ustawy przeczy tym deklaracjom. Z projektu ustawy zniknęła klauzula zakazująca organom podatkowym nadużywania prawa przez działania niezgodne z jego celem. Eksperci wskazują, że klauzule dotyczące obchodzenie prawa powinny być stosowane nie tylko wobec podatników, ale także wobec wyposażonych w dużą władzę urzędników.

Organizacje przedsiębiorców od lat skarżą się na częste przypadki działania skarbówki, które podważają zaufanie do organów podatkowych. Chodzi na przykład o sztuczne przedłużanie terminu przedawnienia poprzez wszczynanie postępowań karnoskarbowych lub uruchamianie kontroli tuż przed terminem przedawnienia.

Nowa Ordynacja podatkowa ma wejść w życie w 2020 roku.

 

© Copyright 2010 - 2018 Kurier Polski

ISSN 2046536