Kurier Polski

INFORMATOR POLONIJNY

Zawieszasz firmę, a tu kara

Nawet ćwierć miliona osób może mieć problem

14.08.2018

Jeśli zawiesiłeś parę lat temu firmę, to lepiej sobie o niej przypomnij. Brak przy tej okazji wykreślenia z listy Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej może przypomnieć ZUS. I oczywiście naliczyć zaległe składki. Walka o sprawiedliwość może zająć lata.

 

"Rzeczpospolita" opisuje przypadek dziennikarza motoryzacyjnego. Ten w latach 80. założył firmę przewozową. Kilka lat później stracił jednak koncesję. przestał świadczyć usługi i biznes zawiesił. To był początek jego prawdziwych problemów.

 

O zawieszonej firmie przypomniał sobie po paru latach ZUS. Powód? Przedsiębiorca wprawdzie działalność zawiesił, ale nie wykreślił z CEIDG. Z danych urzędu skarbowego wynikało też, że nadal składał deklaracje VAT czy PIT, choć de facto już nic w firmie nie robił. Koniec końców ZUS nakazał zapłatę ponad 43 tys. zł za zaległe składki.

 

Eksprzedsiębiorca oczywiście na karę się nie zgodził. I poszedł do sądu. W pierwszej instancji wygrał, w drugiej przegrał i musiał płacić zaległe zdaniem ZUS składki.

 

Ostatecznie sprawa wylądowała w Sądzie Najwyższym. Ten wydał wyrok: firma w rzeczywistości nie działała, więc nie mam mowy o płaceniu składek. Inna sprawa, że decyzja w tej sprawie zapadła... 20 lat od czasu zawieszenia działalności.

"Rzeczpospolita" pisze, że podobne problemy może mieć nawet 235 tys. osób. Taka jest bowiem różnica pomiędzy osobami z ewidencji CEIDG a ZUS.

© Copyright 2010 - 2018 Kurier Polski

ISSN 2046536