Kurier Polski

INFORMATOR POLONIJNY

Rząd przyjął projekt o PPK. Premier:

Kończymy erę, kiedy pracownik był tylko kosztem

29.08.2018

Ministerstwo Finansów proponuje rewolucyjne zmiany w podatkach. Ma być nowy podatek od wyprowadzki z Polski, opodatkowanie mają zostać kryptowaluty, ale zmiany nie ominą też PIT i CIT. Wszystko ma wejść w życie już od 1 stycznia 2019 r.

 

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” opublikowany w piątek projekt zmian w ustawach podatkowych jest gigantyczny, sama nowelizacja ma 155 stron. Uzasadnienie ma z kolei 200 stron. Co w nim znajdziemy?

 

Zmienią się zasady opodatkowania samochodów osobowych w firmach. Kto korzysta ze służbowych aut do celów służbowych i prywatnych, odliczy od przychodu tylko 50 proc. wydatków, a użytkujący pojazdy prywatne – jedynie 20 proc. Nie będzie kilometrówki. W leasingu będzie obowiązywał limit 150 tys. zł. Taki sam będzie dla amortyzacji i składek na ubezpieczenie auta.

 

Wejdzie w życie exit tax, który miałby dotyczyć firm przeskakujących z jednego państwa UE do innego dla unikania danin. Nowym podatkiem zostaną objęte zarówno firmy, jak i osoby fizyczne.

Stawka wyniesie 19 proc., a tylko dla niektórych osób 3 proc. Jeśli składniki majątku nie będą związane z działalnością gospodarczą podatnika, to opodatkowany będzie wyłącznie majątek o wartości przekraczającej 2 mln zł.

© Copyright 2010 - 2018 Kurier Polski

ISSN 2046536