Kurier Polski

INFORMATOR POLONIJNY

Skarbówka zablokowała firmowe konta

Ustawa STIR zbiera żniwo

14.08.2018

Około miliona złotych zostało zabezpieczone przez fiskusa, który sześć razy nałożył blokadę na konta firmowe. Wszystko za sprawą uzyskanych danych bankowych.

 

Na podstawie nowych przepisów Ordynacji podatkowej o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych skarbówka ma dostęp do danych bankowych o rachunkach – podał TVN24bis.

 

Nowe przepisy umożliwiają szefowi KAS blokowanie rachunku, jeśli zajdzie podejrzenie, że za jego pośrednictwem podmiot chce dokonać wyłudzenia. Blokada zostaje założona na 72 godziny z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy, gdy zajdzie podejrzenie, że wysokość wyłudzenia przekroczy równowartość 10 tys. euro.

To narzędzie ma przeciwdziałać wyłudzeniom VAT z wykorzystaniem tzw. znikającego podatnika.

 

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych została przez prezydenta podpisana 28 grudnia 2017 r., a akt obowiązuje od 1 stycznia 2018 r., tak więc wdrażanie przepisów STIR trwa od początku roku.

 

Jak przypomina portal, od lutego banki przekazują fiskusowi dane o rachunkach podmiotów kwalifikowanych. Pod koniec kwietnia zaczęły obowiązywać przepisy umożliwiające blokady rachunków bankowych podejrzanych firm (np. o zaleganie 50 groszy w ZUS).

Z kolei od połowy lipca codziennie automatycznie przekazywane są informacje o wszystkich transakcjach na rachunkach. Kolejna zmiana już za parę tygodni, bo we wrześniu taki obowiązek obejmie SKOK-i.

 

Ustawa o STIR ma już na swoim koncie pierwsze blokady. – „Blokady rachunków zostały zastosowane w przypadku sześciu rachunków bankowych na kwotę w sumie ok. miliona złotych” – poinformował PAP dyrektor departamentu nadzoru nad kontrolami Przemysław Krawczyk. – „W przypadkach tych zdecydowano o przedłużeniu blokady na trzy miesiące.” Jak dodał, wszystko wskazywało na to, że fiskus miał do czynienia z tzw. firmami znikającymi

Ministerstwo Finansów wyliczyło, że w pierwszym półroczu ustawa powinna przynieść budżetowi 0,5 mld zł, w pierwszym pełnym roku 2,5 mld zł, w kolejnym roku 3 mld zł, a w ciągu 10 lat - 47,5 mld zł.

© Copyright 2010 - 2018 Kurier Polski

ISSN 2046536