Kurier Polski

INFORMATOR POLONIJNY

Sportowcy na diecie roślinnej

Liczba wegan wciąż rośnie, a co za tym idzie, coraz więcej jest też wegańskich sportowców.

04.08.2018

Taka dieta nie tylko zaspokaja ich potrzeby odżywcze, lecz także niesie szereg dodatkowych korzyści (Amit, CPS, 2010). Produkty pochodzenia roślinnego łatwo się trawią, zapewniają organizmowi wystarczająco dużo energii, białka, a także przeciwzapalnych antyoksydantów. Dlatego dieta wegańska pomaga w szybkiej regeneracji i jest źródłem łatwo dostępnej energii.

 

Oto kilka przykładów wegańskich sportowców uprawiających rożne dyscypliny oraz ich osiągnięć (jeśli chcesz uzyskać więcej informacji i sprawdzić zaktualizowaną listę odwiedź stronę www.greatveganathletes.com):

 

Scott Jurek, Stany Zjednoczone - ultramaratończyk, weganin od 1997 r.

 

Scott siedem razy wygrał bieg Western States na 100 mil (161 km) i trzy razy Millwok na 100 km. Był pierwszym Amerykaninem, któremu udało się wygrać Spartathon (246 km). Cztery razy wygrał też bieg Leona Divide na 50 mil (80 km). Ustanowił dziesięć rekordów w ultramaratonie i wygrał co najmniej 24 ultramaratony o długości od 77 do 246 km. Jest amerykańskim rekordzistą w dwudziestoczterogodzinnym biegu w Grecji, gdzie pokonał 266 km. W lipcu 2015 r. ustanowił światowy rekord na Szlaku Appalachów, w zaledwie 46 dni udało mu się pokonać 3523 km przez terytorium 14 stanów, wysokość nad poziomem morza zmieniła się podczas biegu o 1,57 tys. m. Dziennie przebiegał prawie 80 km.

 

Patrik Baboumian, Niemcy – najsilniejszy człowiek w Niemczech,

weganin od 2011 r. (na zdjęciu)

 

Ustanowił rekord świata w przeciągnięciu niewiarygodnego ciężaru o masie 550 kg na odległość ponad 10 m. Jest też zdobywcą rekordu świata w wyciskaniu belki w kategorii do 105 kg, w której podniósł 165 kg, a także rekordzistą Niemiec w tej samej konkurencji. Największy ciężar, jaki podniósł, to 190 kg. W 2012 r. czwarty raz z rzędu wygrał niemieckie zawody w wciskaniu belki, ustanowił też rekord świata w podnoszeniu beczki (115 kg). Zdobył tytuł w europejskich zawodach trójboju siłowego w Finlandii, w 2012 r. wziął też udział w Europejskich Mistrzostwach Trójboju Siłowego, gdzie w przysiadach ze sztangą udało mu się podnieść 300 kg, wyciskaniu leżąc 200 kg, a w martwym ciągu 330 kg. W 2013 r. Patrick został zaproszony do udziału w zawodach Ligii Mistrzów Strongman, gdzie zmierzył się z najlepszymi zawodnikami i wygrał konkurencję waga płaczu.

 

Mac Danzig, Stany Zjednoczone – zawodnik mieszanych sztuk walki (ang. mixed martial arts, MMA), weganin od 2004 r.

 

Już jako zawodnik walczący na najwyższych poziomach MMA, Mac spotkał na swojej drodze trenera weganina, który pomógł mu przejść na dietę złożoną tylko z produktów roślinnych w 2004 r. W 2005 r. Mac wygrał mistrzostwa King Of The Cage w wadze lekkiej. Potem obronił tytuł aż cztery razy. W tym samym roku wziął udział w zawodach The Ultimate Fighter 6, które również wygrał. Wśród jego osiągnięć jest m.in. tytuł Knockout of the Night (nokaut wieczoru), który zdobył po tym, jak pokonał Joego Stephensona w grudniu 2010 r.

 

Brendan Brazier, Kanada – triatlonista i uczestnik zawodów Ironman, biegacz długodystansowy, wieloletni weganin

 

Kanadyjski triatlonista Brendan Brazier wygrał triatlon na dystansie olimpijskim, a także zawody Half Ironman i Ironman, na które składa się pływanie na dystansie 3,86 km, 180,2 km na rowerze oraz maraton o długości 42,195 km. Dwa razy ustanowił rekord w zawodach Bigfoot Half Ironman, dwukrotnie był też mistrzem Kanady w biegu na 50 km. Brendan jest gorącym zwolennikiem diety roślinnej, zwłaszcza dla sportowców i otwarcie mówi o zaletach tego stylu życia, który pozwala ciężej trenować i szybciej regenerować siły.

Tim Shieff, Wielka Brytania – uprawia freerun i parkour, weganin od 2012 r.

Znany też pod pseudonimem „Livewire”. Tim Shieff jest jednym z najsłynniejszych i odnoszących największe sukcesy zawodników uprawiających freerun i parkour. W 2014 r. ukończył pierwszy etap zawodów American Ninja Warrior w zaledwie 62 sek., pobijając tym samym dotychczasowy rekord o 2 sek. Był też kapitanem drużyny europejskiej, którą powiódł do zwycięstwa.

 

Fiona Oakes, Wieka Brytania - maratonka, wieloletnia weganka

 

Fiona przebiegła w ciągu ostatnich 10 lat niezliczoną liczbę maratonów, jest też strażakiem. Wcześniej była cyklistką zdobywającą nagrody w Wielkiej Brytanii, wygrała wiele wyścigów. W 2013 r. wystartowała w maratonie na Biegunie Północnym, który nie tylko ukończyła, lecz także przybiegła na metę jako pierwsza kobieta i trzecia zawodniczka. Przy okazji pobiła też rekord kobiet aż o 45 min. W tym samym roku została najszybszą kobietą, której udało się przebiec maratony na wszystkich kontynentach, ustanawiając rekord Guinnessa w kategorii najkrótszego łącznego czasu ukończenia tych biegów, a także rekord zawodów Antarctic Ice Marathon, które były częścią tej serii. W lipcu 2014 r. przebiegła maraton w Rio i pobiła dwa swoje własne rekordy Guinnessa. W tym samym roku Fiona przebiegła też siedem maratonów podczas siedmiu kolejnych dni, a w 2015 r. podjęła wyzwanie przebiegnięcia jednego maratonu dziennie przez siedem dni na różnych kontynentach.

 

Catherine Johnson, Stany Zjednoczone – mistrzyni kolarstwa przełajowego, weganka od 1998 r.

 

Po przebiegnięciu kilku maratonów w latach 1999-2000 Catherine pracowała jako kurier rowerowy i zaczęła na poważnie trenować kolarstwo przełajowe i brać udział w zawodach. Do jej osiągnięć zalicza się ukończenie na ósmym miejscu wyścigu Capital Cross Classic 2006 i na szóstym Boulder Short Track Series 2006. W 2005 r. wygrała wyścig Boulder Cyclocross Series. Catherine jest zdeterminowana, żeby odnosić dalsze sukcesy jako cyklistka dumna ze swojego weganizmu.

Catra Corbett, Stany Zjednoczone - utramaratonka, wieloletnia weganka

Catra przebiegła ponad 250 ultramaratonów. Ustanowiła rekord kobiet, ukończywszy dwukrotnie (w tę i z powrotem) bieg szlakiem John Muir Trail o łącznej długości 682 km, uzyskała też drugi czas w historii w kategorii kobiet za przebiegnięcie szlaku w jedną stronę (341 km). W listopadzie 2011 r. przebiegła swój osiemdziesiąty wyścig na 100 mil (161 km). Na początku 2013 r. ukończyła swój osiemdziesiąty szósty bieg na 100 mil - Razorback 100. Przybiegła na metę jako pierwsza pokonując tym samym wszystkich biegaczy płci męskiej, wygrała też bieg w kategorii kobiet.

 

Steph Davis, Stany Zjednoczone – alpinistka, weganka od 2002 r.

 

Steph napisała nowy rozdział we wspinaczce skałkowej kobiet w Stanach Zjednoczonych. Jest jedyną kobietą, która techniką wspinaczki klasycznej (z użyciem wyłącznie rąk i nóg) wspięła się na szereg popularnych szczytów, jak Torre Egger w Patagonii, który zdobyła w zaledwie jeden dzień. Była też drugą osobą, która przy użyciu tej techniki wspięła się w jeden dzień na szczyt El Capitan w Parku Narodowym Yosemite. Steph podjęła się także wielu skoków spadochronowych z budynków i uprawiała wingsuit.

 

Ruth Heidrich, Stany Zjednoczone – uprawia sporty wytrzymałościowe, weganka od 1982 r.

 

W 1982 r. u Ruth wykryto złośliwy nowotwór piersi. W odpowiedzi na tę diagnozę Ruth zdecydowała się przejść na weganizm. Miała wtedy 47 lat. Zdobyła w sumie ponad 900 medali w biegu na różne dystanse, w tym za pierwsze miejsce w swojej grupie wiekowej w zawodach Ironman Triathlon w Nowej Zelandii oraz Ironman Triathlon w Japonii w 1988 r. W 1997 r. wygrała triatlon w Krajowych Mistrzostwach Seniorów Stanów Zjednoczonych, rok później zajęła pierwsze miejsce w swojej grupie wiekowej w Stanowych Mistrzostwach Seniorów na Hawajach na siedmiu różnych torach, wygrała też bieg na 10 km.

 

Teraz wystarczy już tylko zaakceptować fakt, że weganizm działa. Nie jest żadną dietą cud, nie ma żadnych magicznych właściwości. Po prostu, odpowiednio skomponowana dieta roślinna działa, a ci ludzie są dowodem na to, że muskulatura, medale oraz sława mogą iść w parze z niejedzeniem mięsa.

 

 

© Copyright 2010 - 2018 Kurier Polski

ISSN 2046536