Kurier Polski

INFORMATOR POLONIJNY

Tatuaże nazywam okaleczaniem ciała...

Mam na to szereg uzasadnień, nad którymi warto się pochylić, bo mogą one zmienić wasze życie.

11.08.2018

Po pierwsze to okaleczenie pozostaje najczęściej na resztę życia. Piszę - najczęściej, bo nie zawsze tak się dzieje. Istnieją naturalne barwniki do tatuażu, które po jednym lub kilku tygodniach od upiększenia ciała, znikają. Znikające tatuaże są zwykle wykonywane przy użyciu henny, która występuje w bardzo ograniczonej liczbie kolorów. Henna powinna być wstrzykiwana w skórę w czystej postaci, bez żadnych dodatków. Niestety czasem dodatkiem do takiej henny mogą być bliżej nieokreślone składniki. Na końcu artykułu zamieściłem informację, która może uświadomić rodzicom, na jakie problemy mogą być narażeni.

 

Po drugie początkowa radość z posiadania tatuażu może zamienić się w poważny problem, który może doprowadzić upiększoną osobę nawet do uniemożliwienia wykonywania wymarzonego zawodu, o czym także piszę w końcowej części artykułu.

 

W większości tatuaże są różnokolorowymi rysunkami na skórze, z których ich właściciele są bardzo dumni, ale na ogół nie trwa to zbyt długo. Nierzadko już po kilku miesiącach tatuaże zmieniają swój wygląd, kształt, stają się rozmazane i w znacznej ilości przypadków przestają kogokolwiek wprawiać w zachwyt. Wytatuowane obrazy na ciele mają tendencje do "wędrowania" po skórze. Wśród znajomych nie raz spotkałem się ze specyficzną reakcją. Właściciel tatuażu budzi się pewnego ranka, staje przed lustrem i wykrzykuje: "Ojej, co mi się stało?!" Otóż przyjaciele, po mocno zakrapianej alkoholem imprezie, zaciągnęli go do mistrza tatuażu i zafundowali mu prezent, o którym nie myślał nawet w najczarniejszej godzinie.

 

Powinniśmy być świadomi, że tatuaż to wprowadzanie, a raczej wstrzykiwanie w naszą skórę często dość znacznej ilości kolorowych tuszów, które uprzednio nie były przetestowane na naszym ciele. Jeden nawet prosty tatuaż to równowartość wielu tysięcy pojedynczych zastrzyków. Zwykle czujemy poważny opór przed jakimkolwiek zastrzykiem. Patrzymy, z jaką ostrożnością i higieną podchodzi do tej czynności wykonująca go pielęgniarka. W przypadku tatuażu zapominamy o tym. Zazwyczaj gabinet tatuażu umieszczony jest przy ruchliwej ulicy, gdzie mistrz tatuażu, przy otwartym oknie, z papierosem w jednej ręce i urządzeniem do tatuażu w drugiej, strzela tuszem w nasze ciało i brudną ściereczką ściera spływającą krew z naszego ciała. W tym środowisku mamy wszystko, co może przynieść ruch uliczny wypełniony brudem, bakteriami, wirusami, grzybami, a na dodatek pyłem i dymem z papierosa. Wszystko to w pewnym stopniu jest wprowadzone do wnętrza naszego ciała. Należy również pamiętać, że wyżej wspomniane tusze, zwłaszcza kiedy są tańsze i mają krzyczące kolory, mogą posiadać sole metali ciężkich, które należą do silnie trujących substancji.

 

Zwykłym śmiertelnikom nawet nie przyjdzie do głowy jak bardzo przez ostatnie dekady zmieniła się nasza żywność. Rosnąca liczba dodatków, których wpływ na zachowanie naszego organizmu nie został dotąd określony, jest coraz bardziej niepokojąca. Nasze instytuty badawcze takimi sprawami się nie zajmują, bo to im się nie opłaca. Mamy więc do czynienia ze wzrostem ilości reakcji uczuleniowych, także na chemikalia używane w tatuażach.

 

Opiszę teraz przypadek, jaki miał miejsce w Tajlandii, kiedy klientka zażyczyła sobie wytatuowania wielkiego orła na piersiach. Klientka ta miała wyjątkowego pecha, bo już następnego dnia skóra pod orłem zaczęła ją bardzo swędzieć. Klientka wróciła z płaczem do mistrzyni tatuażu, jednak ostatecznie musiała się zwrócić do dermatologa. Na szczęście po kilku tygodniach dolegliwość ustąpiła.

 

Kolejny przypadek miał miejsce, kiedy rodzice z ośmioletnią córką przebywali na wczasach w Indiach. Dziewczynka uparła się na tatuaż na ręce. Rodzice w końcu zgodzili się, ale na tatuaż znikający, bo taka ewentualność istniała. Tatuaż został wykonany przy pomocy czarnej henny. Rysunek był piękny, ale już na drugi dzień skóra na ręce zaczęła swędzieć, potem boleć, aż wreszcie spuchła. Henna jest naturalnym barwnikiem używanym do barwienia włosów, ale występuje w ograniczonej palecie barw od jasnoczerwonej do ciemnobrązowej. Kolor czarny ma bez wątpienia dodatki, które spowodowały poparzenie śródskórne. Leczenie ręki trwało ponad miesiąc i mam nadzieję, że dziewczynka wyleczyła się z tatuaży raz na zawsze.

 

Równie ciekawe zdarzenie zaistniało, kiedy grupa taneczna szesnastu młodych, pięknych dziewcząt wygrała konkurs na występy w Dubaju. Przed przyjazdem wszystkie dziewczęta zrobiły sobie tatuaże. Kiedy pojawiły się na próbie w miejscu, gdzie miały występować, dyrektor, który zamówił imprezę, przyszedł popatrzeć na nie jak ćwiczą i zerwał kontrakt. Powiedział, że jego klienci płacą duże pieniądze za podziwianie naturalnych ciał pięknych, młodych kobiet, a nie wstrętnych tatuaży.

 

Mam nadzieję, że ten artykuł uświadomi większości z nas, z jakimi problemami możemy się spotkać zanim zdecydujemy się na okaleczenie ciała tatuażami.

 

Dr A. Fox

© Copyright 2010 - 2018 Kurier Polski

ISSN 2046536