Kurier Polski

INFORMATOR POLONIJNY

Wyższy VAT na dłużej

Miała być prowizorka na trzy lata, tymczasem wyższą stawkę VAT płacimy już siódmy rok

03.07.2018

Wbrew obietnicom, VAT-u nie obniżyła ani koalicja PO-PSL, która ten podatek podniosła, ani PiS, który z hasłem jego obniżki szedł do wyborów.

 

„Zamiast prawdy o stanie budżetu otrzymujemy kolejne retoryczne przedstawienie (...) Kupujecie sobie czas do każdych kolejnych wyborów z pieniędzy Polaków (...). Rośnie zatrudnienie w administracji, a wzrost wpływów z VAT ma sfinansować koszt tych etatów.”- mówiła posłanka opozycji - Beata Szydło w sierpniu 2010 r. Był to komentarz do ogłoszonych przez rząd Donalda Tuska planów podwyżki podatku VAT.

 

Tymczasowo, na trzy lata

 

Przypomnijmy, w czasie globalnego kryzysu finansowego Polska wprawdzie okazała się „zieloną wyspą”, bez nawet jednego kwartału spadku PKB, ale było blisko: w I kwartale 2009 r. wzrost wyniósł zaledwie 0,8 proc., a w całym 2009 r. – 1,6 proc. PKB. Finanse publiczne wprawdzie nie tąpnęły jak w Irlandii czy na Islandii, gdzie rząd musiał ratować upadające banki, ale były mocno nadwerężone. Stąd pomysł ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego: podnieśmy stawkę VAT, o jeden punkt procentowy. VAT to największe źródło budżetowych wpływów. Z 257 mld zł jakie wpadły w 2010 r. do budżetu, aż 107 mld zł pochodziło właśnie z podatku od towarów i usług, czyli VAT. Rok później – w pierwszym roku obowiązywania nowych stawek – było to już 120,8 mld zł z 281,4 mld zł wpływów.

W założeniach Rostowskiego podwyżka stawki VAT z 22 na 23 proc. miała być tymczasowa, na trzy lata, póki nie ustabilizują się finanse publiczne. Ale w marcu 2013 r. premier Tusk rozwiał nadzieje: obniżki VAT od 2014 r. raczej nie będzie, bo Polska wciąż objęta jest procedurą nadmiernego deficytu. Rok później Tusk nie zajmował się już czasowo podwyższonym VAT-em: jesienią 2014 r. przeniósł się do Brukseli oddając stery rządu Ewie Kopacz. Finansami państwa zajmował się Mateusz Szczurek, ale i on zapowiadał, że obniżka VAT możliwa jest najwcześniej w 2016 r., jeśli dochody do budżetu się poprawią i zostanie ograniczona szara strefa (dziś nazywa się to uszczelnieniem VAT).

 

Cep na rząd

 

Tymczasowa podwyżka stawki VAT stała się łatwym celem dla ówczesnej opozycji. Prawo i Sprawiedliwość co chwila przypominało rządowi PO-PSL o wyższym VAT i niespełnionych obietnicach jego obniżki. Już przy zapowiedzi podwyżki Jarosław Kaczyński zaznaczał, że polityka rządu Tuska „uderzy w kieszenie Polaków”. A Beata Szydło precyzowała: „Nawet kilkanaście groszy dziennie, to dla pięcioosobowej rodziny w skali miesiąca około 50 zł, a w skali roku to 600 zł. To są trzy komplety podręczników do szkoły podstawowej”.

Kiedy w sierpniu 2013 r. koalicja PO-PSL przyjęła projekt ustawy przedłużającej obowiązywanie wyższej stawki VAT o kolejne 3 lata, sprzyjający PiS portal braci Karnowskich wpolityce.pl zamieścił tekst europosła PiS Zbigniewa Kuźmiuka pod soczystym tytułem: „Mamy potwierdzenie, Tusk kłamie rano, wieczorem i w nocy. Z tytułu podwyższonego podatku VAT dołożymy do jego rządu przynajmniej po «tysiączku»”.

 

Dobra zmiana też bez obniżki

 

W wyborach parlamentarnych w 2015 r. PiS, obok tanich mieszkań, 1,4 bln zł na inwestycje i repolonizacji banków, obiecywał też obniżkę stawki VAT do 22 proc. Ale już w expose Beaty Szydło obniżka VAT magicznie zniknęła. Pojawiły się za to „nowoczesne narzędzia informatyczne pozwalające na ograniczenie zakresu wyłudzeń podatku VAT” (zapewne chodziło o zostawione jeszcze przez koalicję PO-PSL założenia Jednolitego Pliku Kontrolnego – JPK, który dziś stanowi główne narzędzie kontroli podatkowej).

 

A potem zaczęła się gra w salonowca. Nowa opozycja (ale też ultraliberalne zaplecze sympatyzujące z rządami PiS) co jakiś czas przypominało o obietnicach obniżki VAT, a rząd PiS szukał kolejnych wymówek dlaczego tego nie może zrobić. W styczniu 2016 r. sympatyzujący z nową władzą prof. Witold Modzelewski, autor pierwszej ustawy o VAT, ostrzegał że obniżka VAT oznaczałaby ubytek 9 mld zł rocznie. Choć ówczesny szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk pytany o wpisaną na 2017 r. automatyczną obniżkę VAT odpowiedział „Tego na razie się trzymamy”. Jesienią 2016 r. okazało się, że obniżka VAT znów się przesunie. Pod koniec stycznia 2017 r. premier Szydło mamiła: „Jeżeli wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem, to myślę, że dobre wiadomości dla podatników możemy mieć już w 2018 r.” Ale już w maju zeszłego roku wiadomo było, że wyższy VAT zostanie z nami na kolejny – siódmy już rok.

 

Rok 2018 znów jest festiwalem obiecywania obniżki VAT. Jeszcze 6 czerwca szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin zapewniał w Polsat News: „Pamiętamy o tej obietnicy. Jest naszą ambicją wszystkie obietnice wypełniać. Będziemy chcieli się z tej obietnicy wywiązać przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi.” Był to komentarz do przygotowanych przez opozycję projektów ustaw wprowadzających niższe stawki VAT. Odrzuconych w Sejmie głosami PiS.

19 czerwca premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z ISBNews postawił sprawę jasno: „Rząd nie prowadzi obecnie prac nad powrotem do niższych stawek podatku od towarów i usług”.

 

26 czerwca w radio Tok FM wiceminister finansów Paweł Gruza pytany kiedy VAT spadnie, odparł: „Nie mam odpowiedzi na to pytanie. Obecna sytuacja makroekonomiczna i budżetowa nie pozwala na obniżenie VAT w przyszłym roku.” Warto pamiętać o tych wszystkich obietnicach przed kolejnymi wyborami.

© Copyright 2010 - 2018 Kurier Polski

ISSN 2046536